Committees 

                           

                                                                                        

                     2019 Committees, Boards and Special Responsibilities

 

Evangelism Committee 

  • Haley Thorson (Ch)

  • Holly Wavra

  • Roger Moe

Stewardship Committee

  • Barry Traub

  • Patty Pecka

  • Troy Pecka

Property Committee

  • Troy Pecka (Ch)

  • Alan Halvorson

  • Randy Moe

  • Duane Waller

  • Jamie Brundin

  • Jason Thorson (Ch)

Music & Worship

  • Marsha Ketring (Ch)

  • Kathy Flaat

  • Jay Almlie

Education Committee

  • Eric Egeland (Ch)

  • Holly Wavra

  • Becky Egeland

  • Jeff Millar

Social Concerns

  • Karen Ebertowski

  • Marsha Ketring

  • Ardis Maney

  • Becky Moe

Parsonage Committee

  • Eric Egeland (Ch)

  • Barry Traub

  • Ronnie Thorson

  • Jamie Brundin

Nominating Committee

  • Barry Traub

  • Jason Thorson

  • Kathy Flaat

  • Becky

  • Nancy Zelewski

  • Cathy Krostue

  • Erin Almlie

  • Pam Robertson

Altar Committee

  • MaryDon Krostue 1/22

  • Alan/Linda Halvorson 1/22

  • Marsha Ketring 1-21

  • Becky Moe- 1/21

  • Rachel Traub- 1/21

  • Karen Ebertowski- 1/21

Youth Committee

  • Eric & Becky Egeland

  • Kent & Holly Wavra

Technology Committee

  • Eric Egeland (Ch)

  • Kent Wavra

  • Steve Moe

  • Jay Almlie

Head Ushers

  • Steve Flaat

  • Steve Short

  • Mark Egeland

  • Jeff Millar

Sextons

  • Ronnie Thorson

  • Roger Moe (Assistant)

Family Fellowship

  • Becky Moe

  • Karen Ebertowski

Auditing Committee 1Yr.

  • Wendy Waller

  • Pam Robertson

  • Becky Egeland

Synod Assembly Voting Members

  •  

  •  

Conference Assembly Voting Members

  •  

  •  

Valley Memorial Delegates

  • Alan Halvorson

  • Roger Moe

  • Troy Pecka

VSL Board

  • Wendy Waller

Pathway Delegate

  • Eric Egeland

Youth Group Treasurer

  • Becky Egeland

Sunday School Treasurer

  • Becky Egeland

© 2015 Fisher Bygland Lutheran Parish. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook